Tegoroczny, jubileuszowy V Festiwal Rocka Progresywnego w Gniewkowie 2011 odbędzie w dniach 5-6 sierpnia. Z każdą następną edycją formuła festiwalu rozszerza się. W pierwszej odsłonie, pięć lat temu udział wzięły dwa zespoły. W następnych latach liczba wykonawców sukcesywnie wzrastała. W tym roku organizatorzy zapowiadają jeszcze większy progres i zapraszają fanów na imprezę dwudniową. Każdego dnia zaprezentują się widzą po trzy zespoły. Fani gatunku mogą spodziewać się przeglądu najciekawszych grup tworzących krajową scenę progresywną. Już dziś warto zaplanować sobie pierwszy weekend sierpnia na wizytę w gościnnym Gniewkowie. Podobnie jak w latach ubiegłych tegoroczna, 5 edycja festiwalu będzie imprezą darmową dla widzów.
Organizatorzy festiwalu uważają, że warto wspierać tego rodzaju inicjatywę, gdyż jest to jedyny festiwal tego typu w Polsce. Celem festiwalu jest promocja rocka progresywnego. Muzyki wielkiej twórczo, na wysokim poziomie, a tak mało promowanej. Patronat medialny nad imprezą sprawują najbardziej znane w Polsce portale tematyczne: RockArea, ArtRock, ProgRock, MLWZ, radia internetowe: ProRadio, Rockmegastacja oraz Radio PiK, Radio ESKA, Gazeta Pomorska, Wydawca ROCKMEDIA. Trzy dni temu festiwal otrzymał wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który objął imprezę honorowym patronatem.
Dotychczas występowały u nas bardzo dobre, progresywne zespoły, znane w Polsce i zagranicą tj.: Osada Vida (Piekary Śląskie) Killing Nullity (Włocławek) Openspace (Wołomin) Crystal Lake (Toruń) Point Of View (Toruń)Nemezis (Kraków) Grendel (Białogard) Dianoya (Warszawa) Leafless Tree (Łódź) Hipgnosis (Kraków) Moonrise (Kraków).
Poprzednie edycje festiwalu cieszyły się coraz większym zainteresowaniem. Zaproszone dotąd zespoły, a także uczestnicy tej imprezy niezwykle ciepło wypowiadają się o wyjątkowej atmosferze tego festiwalu.
Podczas V Festiwalu Rocka Progresywnego w Gniewkowie wystąpią następujące zespoły:
Animations (Jaworzno) to przedstawiciel polskiej sceny prog - metalowej. Ich muzykę cechuje znakomita gra techniczna poparta dość ciężkimi formami, wywodzącymi się z muzyki metalowej. Dotąd zespół wydał dwa albumy długogrające, które otrzymały bardzo dobre recenzje. Obecnie muzycy pracują nad nowym materiałem i zapewne podzielą się nowymi kompozycjami z uczestnikami festiwalu. O klasie zespołu świadczy choćby fakt, że wystąpi w tegorocznej edycji Metal Hammer Festival.
Lebowski to formacja ze Szczecina poruszająca się w kanonach melodyjnego rocka progresywnego. W ich muzyce usłyszeć można dźwięki z pogranicza art rocka, muzyki filmowej, eksperymentalnej i improwizowanej, zamknięte w spójnej całości, określonej charakterystycznym i rozpoznawalnym stylem zespołu. Debiutancki album zespołu "Cinematic" zebrał znakomite recenzje i uplasował się wysoko w kilku plebiscytach, podsumowujących ubiegłoroczne wydawnictwa płytowe.
Xanadu (Bydgoszcz, Toruń) to zespół który niebawem zadebiutuje na rockowym rynku albumem "The Last Sunrise". Muzykę zespołu cechuje równoważnia pomiędzy soczystym, chwilami dość ostrym brzmieniem gitar i atmosferycznymi dźwiękami instrumentów klawiszowych, co tworzy bardzo ciekawą głębię, która powinna zainteresować słuchaczy ukierunkowanych w różnych nurtach rocka progresywnego. Zespół niedawno podpisał kontrakt płytowy z wytwórnią ProgRock Records z Kaliforni. Jest to jedna z największych wytwórni fonograficznych, specjalizująca się w wydawnictwach progresywnych na światowym poziomie.
Love De Vice (Warszawa) rozpoczął działalność w 2007 roku i jest to swego rodzaju fenomen na polskiej scenie muzycznej, bowiem od samego początku działalności grupy to po prostu dobra zabawa grupy przyjaciół. Love De Vice grają przede wszystkim dla zaspokojenia własnych apetytów muzycznych, a to, że ich muzyka z łatwością dociera do sporej rzeszy słuchaczy jest znakomitą wizytówką zespołu. Dobra zabawa ale i znakomity warsztat muzyczny doprowadziły do nagrania dwóch bardzo cenionych przez słuchaczy albumów: "Dreamland" i "Numaterial". Muzyka zespołu to bardzo ciekawa mieszanka klasyki, oscylującej wokół rocka progresywnego i hard-rocka. Ale to nie wszystko! W twórczości Love De Vice wyraźnie słychać także, że muzycy nie przespali ostatnich 30 lat historii rocka, gdyż znajdujemy też bardziej współczesne inspiracje, przede wszystkim Metallica, The Cure, Soundgarden i Pearl Jam.
Openspace to od kilku lat czołowy przedstawiciel progrocka w naszym kraju. Formacja pochodząca z Wołomina potrafi w niesamowity sposób zniewolić słuchaczy wyjątkową mieszanką swych fascynacji muzycznych wywodzących się z lat 70-tych, gdy królowali: Pink Floyd, King Crimson, Rush czy ELP. Muzycy zespołu są wyraźnie pod wpływem tamtych, odległych czasów, ale ich muzykę cechuje znakomite zespolenie klasyki i nowoczesnego brzmienia. Najnowszy album zespołu, zatytułowany „Elementary Loss” zebrał w ubiegłym roku bardzo pochlebne recenzje.
Zespół Tune powstał pod koniec 2008 roku w Łodzi z inicjatywy Leszka Swobody i Adama Hajzera. Po skompletowaniu pełnego składu i stworzeniu materiału, od listopada 2009 zespół regularnie koncertuje na polskich scenach muzycznych. Muzyka Tune oscyluje w stylistyce szeroko pojętego art rocka, a charakterystyczne brzmienie zespołu definiuje rzadko spotykany w muzyce rockowej akordeon. Na koncertach, poza teatralnym klimatem, muzyce Tune towarzyszą min projekcje filmowe. Obecnie zespół wydał swój debiutancki album, który nosi tytuł „Lucid Moments”. Za mastering tej płyty zabrał się sam Robert Hadley, w przeszłości współpracujący m.in. z takimi wykonawcami jak Pink Floyd, Joe Cocker, E.L.O., czy Korn. Podczas gniewkowskiego festiwalu z pewnością zaskoczą widzów bardzo nietuzinkową muzyką.
W sobotę, w godzinach przed południowych z okazji przypadającego jubileuszu V – lecia festiwali, odbędzie się projekcja filmów dvd z II, III i IV festiwalu. Autor wszystkich filmów – Ryszard Bazarnik (Stowarzyszenie „PROGRES”).
Program przeglądu filmów:
- godz. 9;10 – koncert CRYSTAL LAKE ( II Festiwal),
- godz. 10:00 – koncert Piont Of View ( II Festiwal),
- godz. 10:50 – koncert OPENSPACE ( II Festiwal),
- godz. 11:40 – koncert DIANOYA ( III Festiwal),
- godz. 12:30 – koncert CRYSTAL LAKE ( III Festiwal),
- godz. 13:20 – koncert NEMEZIS ( III Festiwal),
- godz. 14:10 – koncert GRENDEL ( III Festiwal)
- godz. 15:00 – koncert LEAFLESS TREE ( IV Festiwal)
- godz. 15:50 – koncert MOONRISE ( IV Festiwal)
- godz. 16:40 – koncert OSADA VIDA ( IV Festiwal)
- godz. 17:30 – koncert HIPGNOSIS ( IV Festiwal)
Podczas imprezy będzie funkcjonowało pole namiotowe przy Szkole Zawodowej w Gniewkowie.
Można rezerwować miejsca pod adresem email:
Dla bardziej wymagających jest Zajazd Harasówka:
Tel: +48 (52) 355 80 78
fax: +48 (52) 355 80 78 wew 21
email:
Można szukać jeszcze noclegów w Inowrocławiu – 15 km (odległość) lub w Toruniu – 20 km.
Układ i kolejność koncertów:
Piątek
TUNE
ANIMATIONS
OPENSPACE
Sobota
XANADU
LEBOWSKI
LOVE DE VICE