Tegoroczne, gminne obchody Święta Niepodległości z udziałem władz samorządowych odbyły się w Gąskach. Uroczystą mszę świętą za Ojczyznę, w asyście pocztów sztandarowych, odprawił w miejscowym Kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla, ksiądz kanonik Jerzy Nowak. Jej rozpoczęcie poprzedzone zostało koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Ludowego Gniewkowianie oraz wspaniale przygotowanym programem artystycznym w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Gąskach pod kierunkiem nauczycielek Pani Alicji Wietrzykowskiej i Magdaleny Augustyn.
Okolicznościowy wykład dotyczący historii Powstania Wielkopolskiego i walk o niepodległość naszych ziem przedstawił Bartłomiej Grabowski, reprezentujący Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne.
Wygłoszona przez księdza Przemysława Tabaczkę w trakcie mszy św. homilia, nawiązywała tematycznie do dzisiejszego Święta i podkreślała znaczenie niepodległej Ojczyzny dla nas i następnych pokoleń, za co winniśmy pamięć i cześć tym, którzy oddali swe życie w walkach o jej wolność.
Po zakończeniu mszy świętej licznie zebrani mieszkańcy oraz goście udali się w miejsce, w którym z inicjatywy społeczności Gąsek powstała aranżacja przestrzenna upamiętniająca śmierć trzech powstańców wielkopolskich: Franciszka Osińskiego, Kazimierza Pałeckiego i Władysława Sławkowskiego, poległych w walkach o wyzwolenie tutejszych ziem spod zaboru pruskiego. Inicjatorką przedsięwzięcia była Pani Teresa Świercz, miłośniczka historii lokalnej, która swą pasją, wiedzą i osobistym zaangażowaniem zjednoczyła wokół tej pięknej idei społeczność nie tylko Gąsek, ale i całej gminy, doprowadzając do uroczystego zwieńczenia wieloletnie starania o pamięć tych, którzy polegli, niosąc nam wolność.
Uroczystego odsłonięcia aranżacji dokonał Adam Straszyński – Burmistrz Gniewkowa, który w kilku słowach odniósł się do genezy dzisiejszego Święta oraz znaczenia wolności, jako niepodważalnej i najważniejszej wartości w życiu każdego człowieka. Miejsce pamięci poświęcone zostało przez księży Jerzego Nowaka i Przemysława Tabaczkę.
Głos zabrali zaproszeni goście - Pan Marcin Swaczyna, który odczytał również list od Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego Piotra Całbeckiego, a także prof. Wojciech Polak.
Ideowym dopełnieniem dzisiejszej uroczystości było złożenie w miejscu pamięci kwiatów w hołdzie poległym w walce o wolność naszych ziem i naszej Ojczyzny. W imieniu wszystkich mieszkańców Gminy Gniewkowo wiązankę złożył Burmistrz – Adam Straszyński wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej – Szymonem Krzysztofiakiem. Następnie kwiaty składali zaproszeni goście, przedstawiciele lokalnych instytucji, organizacji społecznych i partii politycznych.
Inicjatywa została zrealizowana przy wsparciu finansowym Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Instytutu Pamięci Narodowej, Fundacji Polska Tożsamość, Nadleśnictwa Gniewkowo oraz Piastowskiego Banku Spółdzielczego w Janikowie.