Baner nagłówkowy
PL EN DE
 
Piątek 27 kwietnia 2018 r.      
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
Burmistrz Gniewkowa
Adam Roszak składa serdeczne
życzenia dzisiejszym solenizantom
               
Portal - Inwestycje i remonty 2006-2011
NOWE ŚWIETLICE WIEJSKIE
Środa / 18-05-2011Marek Bilicki

Społeczność Kawęczyna, Zajezierza i Wierzchosławic cieszy się z nowo otwartych świetlic wiejskich. Właśnie w tych budynkach mieszkańcy mogą choć na chwilę zatrzymać się i porozmawiać o codziennych problemach, jak również o radościach i wzajemnych relacjach.

 

 

Wszystkie trzy świetlice zostały uroczyście otwarte w ubiegłym roku. Dzięki pozyskanym środkom unijnym oraz zaangażowaniu i determinacji władz gminy, obiekty dziś służą mieszkańcom.

 

 

Społeczność Kawęczyna i Zajezierza cieszyła się z budynków jako pierwsza. Świetlice powstały w wyniku realizacji projektu p.n. „Budowa świetlic wiejskich w Kawęczynie i Zajezierzu” w ramach działania 313, 322, 323 „Odnowa i rozwój wsi” objętego PROW na lata 2007-2013. Trzecia z nowopowstałych obiektów ucieszyła mieszkańców Wierzchosławic. Budynek jest efektem prac nad projektem pn. „Budowa świetlicy w Wierzchosławicach oraz modernizacja świetlic wiejskich” - Jest to trzecia nowa świetlica w gminie Gniewkowo, natomiast świetlice w Gąskach, Markowie, Murzynku i Wielowsi zostały kompleksowo wyremontowane. Kolejne nowe obiekty powstaną w Kaczkowie i Suchatówce. Jak postawimy te budynki, zapotrzebowanie na nowe świetlice zostanie niemal w stu procentach zaspokojone – mówi burmistrz Adam Roszak.

 

Obiekty robią ogromne wrażenia. Każdy z nich posiada dużą salę główną, zaplecze kuchenne, pomieszczenia sanitarne i  gospodarcze. Świetlice stały się miejscem codziennych spotkań mieszkańców i sympatyków wiosek. Opiekunowie budynków mają pełne ręce roboty, gdyż odwiedzający mają zawsze mnóstwo pomysłów, jak wykorzystać nowe pomieszczenia. Dzieci biorą udział w konkursach i różnych zabawach. – Nasi podopieczni są zawsze otwarci na wszelkie propozycje. Często wspólnie pieczemy ciasta, gofry i frytki. To nie tylko centrum rozrywki, ale też miejsce, gdzie na spokojnie można się spotkać i porozmawiać o różnych problemach – mówi opiekun świetlicy w Zajezierzu, Pani Monika Majewska.

 

 

Świetlice dają społeczności wiejskiej duże możliwości dla wypełnienia czasu wolnego. W budynkach są organizowane różne imprezy okolicznościowe. Bardzo modne w ostatnim czasie stały się zabawy Halloween, zabawy Andrzejkowe i Jasełka. Teraz przyszedł czas na zabawy karnawałowe, w tym bale przebierańców z konkursami na najładniejsze przebranie. Wkrótce obędą się zabawy walentynkowe i ostatki.

 

 

Warto nadmienić, że Gmina Gniewkowo nie poprzestaje na tych działaniach. W chwili obecnej staramy się o dofinansowanie ze środków unijnych do dwóch kolejnych projektów: „Modernizacja świetlic wiejskich w Murzynnie, Wielowsi, Markowie i Ostrowie oraz doposażenie świetlic wiejskich”, w ramach którego oprócz prac remontowych zostanie zakupione wyposażenie świetlic w Kawęczynie, Zajezierzu i Wierzchosławicach, tj. stoły, krzesła, lodówki, witryny chłodnicze i kuchenki gazowo-elektryczne oraz „Budowa świetlicy wiejskiej w Suchatówce i rozbudowa świetlicy wiejskiej w Kaczkowie”. Łączny koszt realizacji projektów wyniesie blisko 1,2 mln zł, a kwota dofinansowania to prawie 700 tys. zł.

 

 

W roku bieżącym będą kontynuowane prace realizujące projekt „Budowa placów zabaw i adaptacja świetlicy wiejskiej”. Przypomnijmy, że w roku ubiegłym powstało aż 19 nowoczesnych placów zabaw jako I etap przedsięwzięcia. W roku 2011 zostaną zrealizowane prace adaptacyjne świetlicy wiejskiej w Więcławicach.

 

 

- Nadrabiamy zaległości na terenach wiejskich naszej gminy, stąd budowa i remonty świetlic, place zabaw, budowa kanalizacji. Fundusze unijne są bodźcem do pozytywnych zmian wizerunku wsi. Korzystamy z tej możliwości, składając wnioski o dofinansowanie we wszystkich możliwych konkursach

- zapewnia Adam Roszak, Burmistrz Gniewkowa.

 

(A.N.)

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Stronę odwiedziło osób: 12037692 od 01 sierpnia 2007