Baner nagłówkowy
PL EN DE
 
Poniedziałek 23 kwietnia 2018 r.      
Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
Burmistrz Gniewkowa
Adam Roszak składa serdeczne
życzenia dzisiejszym solenizantom
               
Portal - Inwestycje i remonty 2006-2011
MAMY SIĘ CZYM POCHWALIĆ!
Piątek / 26-08-2011Marek Bilicki

W Gniewkowie otwarto nową stację uzdatniania wody. Podczas uroczystości Burmistrz Gniewkowa Adam Roszak w samych superlatywach opowiadał o walorach zdrowotnych wody, jak i zastosowanej technologii oraz jakości wykonanych prac.

W poniedziałek, 18 października b.r., dokonano uroczystego odbioru nowoczesnej stacji uzdatniania wody. Przy szklance świeżo filtrowanej wody Burmistrz Gniewkowa w obecności zaproszonych gości uroczyście przeciął wstęgę i zaprezentował nową stację oraz zastosowaną tam super technologię.

- Zdradzę trochę żartem, że fachowcy powiedzieli nam, iż naszą wodę powinniśmy butelkować. Dlaczego? Bo ma bardzo specyficzne właściwości. Będzie mogła zastąpić viagrę – mówił Burmistrz Gniewkowa Adam Roszak.

Słowa Burmistrza z uśmiechem na ustach potwierdził Prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego: – Na filtrach mamy złoża chalcedonitowe, które wpływają pozytywnie na potencję.

Projektant technologii Łukasz Weber tłumaczy to w ten sposób: - Ludzie różnym kamieniom przypisują różne własności. W przypadku materiałów, które tutaj są wykorzystywane do filtracji, wierzenia hinduskie przypisują pozytywny wpływ na tarczycę i właśnie na płodność.

Stara stacja uzdatniania wody powstała na początku lat 90. Oparta była jednak na technologii z lat 60. Obecnie stacja posiada nową halę filtrów z dwustopniową filtracją składająca się z areatora i pięciu filtrów pionowych na każdym poziomie. Ostatnim etapem technologii jest dezynfekcja wody z wykorzystaniem promieni UV.

- Głównym celem naszego przedsiębiorstwa jest spełnianie potrzeb i oczekiwań klientów w zakresie inżynierii środowiska. Cieszymy się, iż kolejny projekt wykonany przez naszą firmę posłuży społeczeństwu przez kolejne lata i zaopatrzy je w czystą wodę – tak o nowym obiekcie wypowiada się mgr Maria Pluta, Dyrektor Generalny Firmy Hydro-Marko – głównego wykonawcy inwestycji.

- Sanepid od wielu lat kwestionował jakość naszej wody i to na długo zanim zostałem burmistrzem. Wcześniej nikt tego nie poruszał. Było to skrywane. Dlatego podjęliśmy decyzję by jak najszybciej pobudować nową stację - tłumaczył Burmistrz Adam Roszak.

Gmina Gniewkowo złożyła wniosek o dofinansowanie projektu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO, Działanie 2.1 Rozwój infrastruktury wodno-ściekowej, który pozytywnie przeszedł już wszystkie oceny i czeka na ostateczną decyzję Zarządu Województwa. Projekt opisany we wniosku obejmuje nie tylko budowę stacji uzdatniania wody, ale również rozbudowę oczyszczalni ścieków. Koszt całego zadania przekracza 20 mln zł. Gmina Gniewkowo stara się o dofinansowanie inwestycji w wysokości ponad 13 mln zł. Na stację uzdatniania wody przeznaczono kwotę w wysokości 4 mln zł, z czego 2,4 mln zł to dotacja.


PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Stronę odwiedziło osób: 12017528 od 01 sierpnia 2007