Baner nagłówkowy
PL EN DE
 
Poniedziałek 23 kwietnia 2018 r.      
Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
Burmistrz Gniewkowa
Adam Roszak składa serdeczne
życzenia dzisiejszym solenizantom
               
Portal - Inwestycje i remonty 2006-2011
ASTRO-BAZA
Piątek / 26-08-2011Marek Bilicki

W naszym mieście odbył się dziś (1 czerwca) organizowany przez premiera Donalda Tuska,  marszałka Piotra Całbeckiego oraz burmistrza Gniewkowa Adama Roszaka festyn z okazji Dnia Dziecka. Był połączony z otwarciem pierwszej Astro-bazy Kopernik, która powstała w ramach realizowanego przez samorząd województwa programu budowy sieci 14 niewielkich ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych.

Premier Donald Tusk otworzył przyszkolne obserwatorium astronomiczne w Gniewkowie. Jak mówił, ma nadzieję, że przez teleskopy i lunety uczniowie zobaczą także własną lepszą przyszłość. Złożył też życzenia wszystkim dzieciom w kraju.

- Bardzo się cieszę, że ta wielka przygoda, która was czeka, to będzie też wielka i fajna nauka. Będę trzymał za was kciuki. Mam nadzieję, że zobaczycie przez te teleskopy, lunety i w tych komputerach także własną lepszą przyszłość - powiedział premier.

- Najważniejsze - to chciałbym powiedzieć wszystkim dzieciom dzisiaj w Polsce - żeby każdy dzień w waszym życiu był jak wielka przygoda, żeby każdego dnia każde z was czuło, że coś fajnego, nowego odkryje. Może nie zawsze to będzie planeta, ale coś ciekawego, mądrego, dobrego - mówił szef rządu.

- Wszystkim dzieciom - oprócz tego, co tak ważne w życiu: ciepła w domu, miłości, przyjaciół w szkole, dobrych nauczycieli - życzył, aby odkrywały coś nowego każdego dnia - przez teleskop, ale też przez serce i umysł.

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotr Całbecki również opowiadał o projekcie.

- Astronomiczne tradycje regionu zobowiązują. Jesteśmy pierwszym województwem w kraju, w którym na tak małej powierzchni będzie działało tak wiele obserwatoriów astronomicznych. Podglądanie gwiazd, to nie tylko duża frajda dla uczniów, ale przede wszystkim szansa na zainteresowanie ich naukami ścisłymi. Być może takie obiekty pojawią się wkrótce w innych częściach Polski – mówił marszałek.

Projekt budowy Astro-Baz pojawił się w 2009r. Wtedy też Burmistrz podjął działania aby Gniewkowo znalazło się na liście samorządów, które będą uczestniczyły w tym projekcie. Pomysł spotkał się z naszym ogromnym zainteresowaniem. Dzięki wsparciu pana Ryszarda Grobelskiego, radnego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego kadencji 2006 – 2010 udało się dołączyć do grona miast, w których realizowana jest budowa przyszkolnych obserwatoriów.

- W Gniewkowie używamy hasła promocyjnego „Gniewkowo odkryj na nowo”, które również wpisuje się w projekt budowy Astro-Baz. Poprzez motto naszej gminy „Przez historię do nowoczesności” wpisujemy się w nowatorski charakter projektu. Mam nadzieję, że będzie bardzo dobra współpraca z innymi gminami uczestniczącymi w tym przedsięwzięciu, gdyż wszyscy razem dajemy nowe symptomy i nowe pomysły do aktywnego spędzania czasu – tymi słowami powitał wszystkich zgromadzonych w Gniewkowie gości burmistrz Adam Roszak.

- Jesteśmy bardzo dumni z tego, że w województwie podjęto decyzję, że to właśnie w Gniewkowie odbyła się tak duża uroczystość na skalę krajową. To dla nas zaszczyt, że nasze miasto odwiedziło tak wielu znanych osobistości sceny politycznej. To, że otwarcie obserwatorium zostało połączone z otwarciem Dni Województwa Kujawsko-Pomorskiego, tylko nas zmobilizowało do tego, by pokazać się z jak najlepszej strony. Widać, że zmiany zaistniałe w naszym mieście na przełomie ostatnich kilku lat mają swój oddźwięk nie tylko w regionie, ale i w kraju – mówił burmistrz.

Budynki astro-baz mają kształt typowego obserwatorium astronomicznego - powstały na planie koła o średnicy około dziesięciu metrów. W obserwatorium o wysokości około ośmiu metrów znalazły się trzy funkcjonalne kondygnacje: sterownia ze stanowiskami komputerowymi, toaleta i magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny.

Główny element wyposażenia to automatyczny teleskop Meade LX 200 14”. Również kopuła obserwatorium o średnicy czterech metrów jest w pełni zautomatyzowana, co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz jej zdalne zamykanie i otwieranie. Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów, będą mogły być też prowadzone na tarasie budynku. Pozostałe elementy wyposażenia to między innymi teleskop słoneczny Coronado PST 40/400, lornetka z piętnastokrotnym powiększeniem oraz astronomiczna kamera CCD.

Astro-bazy Kopernik będą działać na podobnej zasadzie jak Orliki, które mimo, że bardzo często powstają przy szkołach i są przez nie użytkowane, to po lekcjach korzystają z nich wszyscy mieszkańcy. Każda z astro-baz będzie miała swoich opiekunów. Nauczyciele i uczniowie już teraz są dobrze przygotowani do korzystania z tego sprzętu – szkolenie dla pedagogów trwają już od dwóch lat.

Budynki astro-baz wraz z ich specjalistycznym wyposażeniem powstały dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Koszt budowy i zakupu wyposażenia obserwatorium  to 299 tysięcy złotych. Całkowity koszt realizacji projektu to prawie 4,2 miliona złotych.

Uroczystość uświetniły tańce, zabawy i konkurencje dla dzieci na boisku przy obiekcie, które na ten dzień zamieniło się w wielki plac zabaw.

Poczęstunek dla wszystkich zaproszonych gości przygotował Pan Grzegorz Świtała – właściciel Restauracji Eden w Gniewkowie.

(Anna Nawrocka)


PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Stronę odwiedziło osób: 12017510 od 01 sierpnia 2007