Baner nagłówkowy
PL EN DE
 
Środa 25 kwietnia 2018 r.      
Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
Burmistrz Gniewkowa
Adam Roszak składa serdeczne
życzenia dzisiejszym solenizantom
               
Portal - Inwestycje i remonty 2012-2014
Środowiskowy Dom Samopomocy
Środa / 11-02-2015Marek Bilicki

Gospodarzami piątkowej uroczystości byli Burmistrz Gniewkowa Adam Roszak i kierownik  ŚDS Jolanta Słaboszewska –Nowak. Budynek Środowiskowego Domu Samopomocy znajduje się w parku przy Szkole Zawodowej w Gniewkowie przy ul. Powstańców Wielkopolskich.

 „ Dziękuję za zaangażowanie i pomoc w realizacji inwestycji. Dzięki temu, że ten obiekt utworzyliśmy to również otworzyliśmy nową przestrzeń miejską w Gniewkowie. Niebawem powstanie tu boisko, z którego korzystać będą uczniowie i podopieczni” –mówił burmistrz Adam Roszak.

Na uroczystość przybyli: 

Elżbieta Rusielewicz –Wicewojewoda Kujawsko -Pomorski,

Dorota Hass Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy

Dariusz Kurzawa-Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego 

Adam Banaszak- Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskie

Iwona Brzozowska- Kujawsko-Pomorski Konserwator Zabytków,

Rafał Wesołek -Komendant Powiatowej Straży Pożarnej,

przedstawiciele wykonawców inwestycji,

dyrektorzy i kierownicy instytucji samorządowych,

radni Rady Miejskiej, Sołtysi,

kierownicy Środowiskowych Domów Samopomocy z Powiatu Inowrocławskiego,

podopieczni środowiskowego Domu Samopomocy w Gniewkowie wraz z opiekunami.

Poświęcenia obiektu dokonał Ksiądz Dziekan Jerzy Nowak.


_______________________________________________________________________________________________

W Gniewkowie już w pełni możemy podziwiać nowy obiekt, jaki powstał w parku przy ul. Powstańców Wielkopolskich obok Szkoły Zawodowej. Środowiskowy Dom Samopomocy jest dziennym ośrodkiem wsparcia dla 38 osób dorosłych, przewlekle psychicznie chorych, upośledzonych umysłowo oraz dla osób wskazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych. Dzięki wspaniałej współpracy z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim Ewą Mes, dom ten powstał właśnie w naszym mieście. Co ważne – to jedyny taki obiekt budowany od podstaw w całym województwie.

Prace budowlane i wykończeniowe trwały ponad rok. Gmina Gniewkowo uzyskała stuprocentowe dofinansowanie na zrealizowanie inwestycji ze środków budżetu województwa. Jest dla nas nie lada wyróżnieniem to, że te środki w wysokości ponad 2,1 mln zł zostały naszej gminie przyznane. Dzięki temu została utworzona nowa przestrzeń miejska, która na bieżąco będzie zagospodarowywana. Wspaniały park, w którym znajdują się także dwa pomniki przyrody, otoczenie zieleni oraz centrum miasta, stanowią wspaniałą lokalizację Środowiskowego Domu Samopomocy.

Wartość inwestycji to 2,1 mln zł (zadanie w 100% finansowane ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego). Na potrzeby funkcjonowania ŚDS Gmina Gniewkowo otrzymała również dotację (80 tys. zł) na zakup pojazdu do przewozu osób niepełnosprawnych z PFRON w ramach programu „Wyrównywanie Różnic Między Regionami II”. Pojazd poprawi nie tylko organizację i codzienne funkcjonowanie Środowiskowego Domu Samopomocy w Gniewkowie, ale także przyczyni się do szeroko rozumianej integracji środowiska, poprzez możliwość organizowania wyjazdów uczestnikom ŚDS.

- Poprzez budowę tego typu domu w Gniewkowie chcemy pomóc rodzinom, które muszą zapewnić opiekę osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Chodzi o to, by mogły wrócić do pracy i normalnie funkcjonować. Ich krewni w tym czasie będą mieli zapewnioną opiekę i pomoc specjalistów – mówi Burmistrz Gniewkowa Adam Roszak – jest dla nas wielką radością fakt, że wspólnie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim Ewą Mes udało się realizować tę inwestycję, a całe zadanie zostało sfinansowane ze środków budżetu województwa. To jedyny taki dom budowany od podstaw w województwie, a jego powstanie przyczyniło się do powstania wspaniałej przestrzeni miejskiej. Dzięki naszym działaniom i doskonałej współpracy z władzami powiatu i województwa powstają nowe obiekty, które służą mieszkańcom gminy Gniewkowo – dodaje.

Głównym celem ŚDS jest rehabilitacja i usamodzielnienie uczestników, a przede wszystkim poprawa ich funkcjonowania w społeczeństwie w warunkach akceptacji, bezpieczeństwa i samozadowolenia z zachowaniem związków rodzinnych oraz poczucia więzi z ludźmi i środowiskiem lokalnym.

Dom czynny będzie 5 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie w tym, co najmniej 6 godzin dziennie będą prowadzone zajęcia z uczestnikami. Głównym celem ŚDS będzie rehabilitacja i usamodzielnienie pensjonariuszy. Do domu zostało już zakupione niezbędne wyposażenie począwszy od mebli, po pościele, artykuły higieny osobistej oraz sprzęt AGD, a także sprzęt ogrodniczy i rehabilitacyjny. 38 dorosłych uczestników wykazujących zaburzenia o podłożu psychicznym będzie mogło korzystać ze specjalistycznych pracowni: ogrodniczej, aktywizacji ruchowej, kulinarnej, komputerowej, rękodzielniczej oraz z pomieszczenia całodobowego treningu zaradności, pokoju wyciszeń, pokoju indywidualnego poradnictwa oraz pracowni zaradności życiowej.

Środowiskowym Domem Samopomocy w Gniewkowie kieruje p. Jolanta Słaboszewska-Nowak. Pani Jolanta w tut. urzędzie w ostatnich latach udzielała porad w punkcie konsultacyjnym osobom uzależnionym i współuzależnionym od alkoholu i posiada duże doświadczenie w pracy na podobnych stanowiskach.

- W ponad 25-letniej pracy zawodowej towarzyszyło mi motto: pomaganie innym jest ważne i daje dużo satysfakcji. Zawsze miałam poczucie moralnego nakazu robienia więcej, niż się ode mnie oczekiwało – mówi nowa pani kierownik.

W wyniku naborów na stanowiska wybrano już pozostałą część kadry, m.in. psychologa, fizykoterapeutę, terapeutów oraz główną księgową. Od poniedziałku, 19 stycznia, obiekt w pełni funkcjonuje, natomiast w dniu 30 stycznia br. odbędzie się jego uroczyste otwarcie, na które zostały zaproszone najważniejsze osoby związane z działalnością obiektu.


_____________________________________________________________________________________________

W ubiegłym roku zakończono prace budowlane i wykończeniowe przy obiekcie, jaki powstał w parku przy ul. Powstańców Wielkopolskich obok Szkoły Zawodowej w Gniewkowie. Środowiskowy Dom Samopomocy jest dziennym ośrodkiem wsparcia dla 38 osób dorosłych, przewlekle psychicznie chorych, upośledzonych umysłowo oraz dla osób wskazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych. Dzięki wspaniałej współpracy z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim Ewą Mes, dom ten powstał właśnie w naszym mieście. Co ważne – to jedyny taki obiekt budowany od podstaw w całym województwie.

Wartość inwestycji to 2,1 mln zł (zadanie w 100% finansowane ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego). Na potrzeby funkcjonowania ŚDS Gmina Gniewkowo otrzymała również dotację (80 tys. zł) na zakup pojazdu do przewozu osób niepełnosprawnych z PFRON. Pojazd poprawi nie tylko organizację i codzienne funkcjonowanie Środowiskowego Domu Samopomocy w Gniewkowie, ale także przyczyni się do szeroko rozumianej integracji środowiska, poprzez możliwość organizowania wyjazdów uczestnikom ŚDS.

Z dniem 19 stycznia br. ruszyła działalność domu. W dniu dzisiejszym odbędzie się jego uroczyste otwarcie, na które zostały zaproszone najważniejsze osoby związane z działalnością obiektu.

Głównym celem ŚDS jest rehabilitacja i usamodzielnienie uczestników, a przede wszystkim poprawa ich funkcjonowania w społeczeństwie w warunkach akceptacji, bezpieczeństwa i samozadowolenia z zachowaniem związków rodzinnych oraz poczucia więzi z ludźmi i środowiskiem lokalnym.


PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Stronę odwiedziło osób: 12026745 od 01 sierpnia 2007