Baner nagłówkowy
PL EN DE
 
Czwartek 19 kwietnia 2018 r.      
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
Burmistrz Gniewkowa
Adam Roszak składa serdeczne
życzenia dzisiejszym solenizantom
               
Portal - Inwestycje i remonty 2015-2016
Modernizacja zabytkowej wieży ciśnień wytypowana do konkursu!
Czwartek / 05-11-2015Marek Bilicki

Informujemy, iż Gmina Gniewkowo wytypowała zeszłoroczną inwestycję polegającą na modernizacji gniewkowskiej wieży ciśnień do konkursu na „Modernizację Roku 2014”.

Organizatorem konkursu są Targi Pomorskie Sp. z o.o. Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego przy współpracy Związku Powiatów Polskich.

Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie realizacji przedsięwzięć budowlanych ukończonych w roku 2014 wyróżniających się szczególnymi walorami. Ideą Konkursu jest propagowanie i wspieranie działań dla ratowania obiektów i budowli dziedzictwa narodowego oraz promocja modernizacji, przebudowy i rozbudowy obiektów i urządzeń dla uzyskania efektów użytkowych i estetycznych bez realizacji nowych inwestycji. Konkurs promuje: funkcjonalność modernizowanych i przebudowywanych budynków i budowli, nowoczesność technologii i rozwiązań projektowych, stosowanie nowych technik, nowoczesnych efektywnych i bezpiecznych urządzeń, wysoką jakość wykonawstwa robót budowlanych i konserwatorskich, stosowanie nowych wysokiej jakości materiałów, wysokie efekty ekologiczne, a w przypadku obiektów zabytkowych dbałość o architekturę i ochronę dziedzictwa kulturowego, zachowanie pierwotnych walorów budowli i ochronę dóbr kultury współczesnej.

To już XIX edycja konkursu. Przypomnijmy, iż w XVIII edycji, która odbyła się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, tytuł Modernizacji Roku 2013 uzyskał m.in. projekt realizowany przez Gminę Gniewkowo pn. „Modernizacja budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Gniewkowie”.

Wieża ciśnień została wybudowana w latach 1914-1915 na podstawie indywidualnego projektu wykonanego w jednej z pracowni w Bremie, co nadaje jej szczególnego charakteru historycznego i kulturowego. Stuletnia budowla została ujęta w ewidencji przez Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Delegatura w Bydgoszczy. Jednocześnie figuruje w gminnej ewidencji zabytków.

Zrealizowana operacja z pewnością przyczyni się do odtworzenia, zachowania i wypromowania lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego. Przeprowadzone prace poprawiły wizerunek wieży ciśnień, która jest cennym elementem dziedzictwa kulturowego gminy Gniewkowo. Natomiast ze względu na historyczny charakter wieży ciśnień wykonane prace utrwaliły również wartość zabytkową obiektu, a wieża odzyskała walory estetyczne i przetrwa w krajobrazie naszego miasta, by służyć kolejnym pokoleniom.

Obecnie wieża ciśnień stanowi jedną z wizytówek miasta. Przeprowadzony w 2014 r. przez Przedsiębiorstwo Komunalne „Gniewkowo” Sp. z o.o. remont dachu poprawił wizerunek wieży, a jej dawny blask przywróciło oświetlenie.
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Stronę odwiedziło osób: 11996672 od 01 sierpnia 2007