Jesienią 2019 roku wznowił swą działalność Gminny Klub Twórczego Ucznia utworzony w 2001 roku przy Zespole Szkół w Gniewkowie (wtedy był to Gminny Klub Promocji Zdolnych), a potem działający przez wiele lat przy Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie. Na spotkanie organizacyjne zaproszenie przyjęły oraz wykazały chęć dalszej współpracy przedszkola, szkoła branżowa, szkoły podstawowe z terenu naszej gminy. Obecnie siedzibą Klubu jest Szkoła Podstawowa nr 2 w Gniewkowie, a honorowy patronat sprawuje Burmistrz Gniewkowa Adam Straszyński. Przedstawiciele Klubu zadecydowali, że zimowe warsztaty, tematycznie związane z grami planszowymi, odbędą się w SP2 21 lutego 2020 roku.
Skąd pomysł na takie spotkanie? Przede wszystkim chęć odciągnięcia dzieci i młodzieży od komputerów czy telewizorów.
Gry planszowe to zabawki uniwersalne dla ludzi w różnym wieku, dlatego mogą skupiać najmłodszych, ich rodziców i dziadków. Dostarczają rozrywki, ale także pozwalają ćwiczyć logiczne myślenie, poznawać świat, a przy okazji dobrze się bawić i integrować. A integracja uczniów oraz nauczycieli placówek oświatowych gminy to jeden z celów klubowych .
W tym roku szkolnym na zajęcia przybyli uczniowie z Przedszkola Parowozik , Przedszkola Bajkowa Kraina, Szkoły Branżowej I Stopnia, Szkoły Podstawowej w Kijewie, Szkoły Podstawowej w Wierzchosławicach, Szkoły Podstawowej w Szadłowicach, Szkoły Podstawowej w Gąskach, Szkoły Podstawowej w Murzynnie. Swoich reprezentantów miała także Szkoła Podstawowa nr 2. Wszystkich podzielono na cztery grupy.
Trzy poznawały zasady i grały w planszówki znane od lat lub nieco nowsze, takie jak „Leśne przygody”, „Doktor Ojboli”, „Gorący ziemniak” czy „Wesołe zagadki”. Zabawy w grupach prowadzili nauczyciele (p. A. Niewiadomska, p. A. Kozłowska, p. A. Murawska, p. M. Metera, p. A. Wągrowska, p. T. Frąszczak) Jedna grupa, najliczniejsza - dwunastoosobowa, została wprowadzona w tajniki szachów przez burmistrza, który już na początku warsztatów przybliżył historię tej gry. Można było także obejrzeć prezentację poświęconą szachom przygotowaną przez p. A. Matyjasik. Z wypowiedzi gości wynikało, iż szachy są znane od 1500 lat, ale nie wiadomo, kiedy rozegrała się pierwsza partia. Zapiski dotyczące tej gry znaleziono w Persji ok. VI wieku naszej ery. W Polsce lubił w nią grać Bolesław Krzywousty. Sama umiejętność gry w szachy była uznawana za zaletę, a ludzi w nią grających podziwiano za mądrość i bystrość. Grupę burmistrza wspierały panie: A. Gancarczyk , K. Langner, I. Bardzińska-Prill oraz dyrektorzy szkół - p. M. Kucharska i M. Płachecińska.
Po zajęciach w grupach w stołówce szkolnej na wszystkich uczestników spotkania czekał słodki poczęstunek, o który zadbali rodzice uczniów SP2.
Ostatnia część zimowych warsztatów to prezentacje grup. Każdy mógł zabrać głos i podzielić się swoimi przemyśleniami. Pan burmistrz ufundował kronikę (poprzednia prowadzona od 2001 roku została już wypełniona pamiątkowymi wpisami), którą przekazał na ręce dyr. E. Torgowskiej.
Może niektórzy zaprosili tego dnia lub w najbliższym czasie rodzeństwo, kolegów czy rodziców, by wspólnie spędzić czas, jak to bywało kiedyś:
Czy grając w szachy, gdy pierwszymi ściegi
Śmiertelna złowi króla twego matnia,
Pomyślisz sobie: tak stały szeregi,
Gdy się skończyła nasza gra ostatnia. (A. Mickiewicz Do M)
Warsztaty przeprowadziły dyr. E. Torgowska oraz A. Bożko - inicjatorki powstania Klubu w 2001 roku, koordynujące jego pracami już prawie 20 lat .
Następne spotkanie wiosną.
Anna Bożko
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 serdecznie dziękuje Burmistrzowi Gniewkowa Adamowi Straszyńskiemu za poświęcenie czasu dzieciom i młodzieży, a także dyrektorom i nauczycielom szkół biorących udział w warsztatach, przyjaciołom Klubu, rodzicom, pracownikom administracji i obsługi za niezwykle udaną i owocną współpracę dla dobra wszystkich uczniów.
Fotorelacja dostępna jest na stronie Urzędu Miejskiego w zakladce "galerie"
http://gniewko.sam3.pl/galeria-256-gminny_klub_tworczego_ucznia_logicznie.html