Urząd Miasta Gniewkowo

Ule w mieście – czy to możliwe?

Pomysł na założenie miejskiej pasieki na dachu urzędu zrodził się latem 2019 roku. Pomysłodawcą był Burmistrz Gniewkowa Adam Straszyński, a miód zebrany z uli będzie produktem promocyjnym miasta.

Dlaczego akurat pszczoły i miód?

Jak powiedział Albert Einstein "Pszczoła jest podstawą życia na Ziemi, a gdy nie ma pszczół, nie ma też pożywienia dla człowieka. Jeżeli wyginą pszczoły, ludzkość przeżyje jeszcze tylko 4 lata".

  • Bez pszczół nie ma zapylania roślin. Wraz z ich zniknięciem wyginęłoby 80% istniejących gatunków roślin, w tym wszystkie uprawiane przez człowieka gatunki warzyw, owoców.
  • Działania proekologiczne są od zawsze priorytetem i celem, do którego dążymy, a różnorodność siedlisk i dostępność pożywienia w różnych porach roku sprawia, że nasze pszczoły na pewno odnajdą się w przestrzeni miejskiej.
  • Na terenie Gminy Gniewkowo spotkać można wiele małych pasiek przydomowych. Mamy również profesjonalistów z tradycjami - Pasiekę "PAUL". Panowie Jacek i Tomasz Paul będą nas wspierać w projekcie "Ule na dachu", za co jesteśmy im bardzo wdzięczni.

W związku z powyższym rozpoczęliśmy przygotowania do realizacji tego zadania, by jesienią ruszyć z pracami nad urządzeniem pasieki. 

Pierwszym etapem było znalezienie sponsorów - ambasadorów akcji. Zostali nimi:

- Jacek i Tomasz Paul - Pasieka Rodzinna "PAUL"

- Radosław Wałęka - "Rad-Ar"

- PK "Gniewkowo" Sp. z o.o.

- Sławomir Jaworski "Jawor"

- Wojciech Gorczyca

- Marek Margielewski PPHU "Plast-Mar"

- Nadleśnictwo Gniewkowo

- Sebastian Pasturek "AS Produkt"

- Marcin Sternicki

- Piotr Głos

- Bonduelle Polska S.A.

Wszyskim sponsorom bardzo dziękujemy za włączenie się w nasze dzialania proekologiczne!